Daniela Hristova
Vice Chairperson of the Board
Chairperson of the Compensation and Benefits Committee

Year of first appointment: 2015 – Year in which current mandate will expire: 2019

Biography
Ms. Daniela Hristova is a Law graduate of the Law Faculty of Sofia University (Bulgaria), with a Master degree in Corporate Business and Governance from Varna’s Economic University.

Ms. Hristova started her career in December 1992 as a Junior Public Prosecutor in Varna. From May 1993 to July 1995 she was an In-house Lawyer at Expressbank AD in Varna. From August 1995 to November 2001 she was admitted to the Bar as an Independent Lawyer, with main areas of expertise in shipping, company, commercial, ship-building, ship-repair and tax law.

She joined Societe Generale Expressbank AD in December 2001 and went from being Head of Legal Department to Member of the Management Board, Procurist and Corporate Secretary. Deputy Chairperson of the Legal Committee of ABB from 2008 to 2014 and Member of the Arbitration Court of the Central Depository since 2009.

Jitka Pantuckova
Chairperson of the Board
Chairperson of the Audit Committee

Year of first appointment: 2015 – Year in which current mandate will expire: 2019

Biography
A Czech national, Ms. Jitka Pantuckova holds a Degree in International Economics from the School of Economics in Prague (Czech Republic) and a PhD from the Economy Institute of the Czechoslovak Academy of Sciences (Czech Republic).

Ms. Pantuckova started her career in 1973 as an Editor at the Czechoslovak Press Agency. In March 1991, she was nominated Head of the Territorial Department of the Investiční a Poštovní banka, a.s. In October 1992, she became Director of Correspondent Banking and International Business Department. In June 1998 she was appointed Head of IPB special team for Euro and EU. In June 2000 IPB, a.s. was overtaken by ČSOB, a.s. and Ms. Pantuckova was nominated Head of ČSOB special Project Team for Euro and EU.

She was an Executive Director and Member of the Directors Committee responsible for Operations at Komerční banka, a.s. from 2002 to 2009.

In April 2004 elected “Manager of the Year 2003“ in the Czech Republic.

From January 2010 to January 2015, she was member of the Ohridska Banka, Societe Generale AD Ohrid and President of the Board of Directors. While from June 2010 to January 2015 she has chaired the Audit Committee of Podgoricka banka Societe Generale.

Since June 2015 she is the Chairperson of the Board of Directors of Societe Generale Albania and starting from September 2015 she also presides the Audit and Accounts Committee.

Marie Le Picard
Member of the Board
Year of first appointment: 2017 – Year in which current mandate will expire: 2021

Biography
Ms. Marie Le Picard, a French national, is an Economy and Finance Laureate of Institut des Etudes Politiques Paris and a graduate of the Corporate Finance and Financial Engineering Master from University of Paris IX – Dauphine (DESS 225).

Ms. Le Picard started her career in 1997 with Arthur Andersen Paris firm, in the Financial Services Assurance practice. In 2000, she moved to New York, USA, performing initially audit assignments with Arthur Andersen LLP and then corporate finance advisory, with Arthur Andersen Corporate Finance LLC.

In 2002 Marie joined Societe Generale, New York Branch, in the Infrastructure & Asset Based Finance Group of SG CIB, originating and structuring asset finance transactions for SG core clients. She continued such activity in Paris starting 2005 and was promoted Director in 2008.

Since 2011, she has been working in the Europe Region of the International Banking and Financial Services of Societe Generale, as supervisor of various subsidiaries of SG in the Europe Region. She has also been a board member of several entities (Bank Republic, Georgia, up until 2016; BRD Finance, up until May 2017) and is a current Board Member of SG Serbja.

Aleksandër Xhuvani
Member of the Board
Year of first appointment: 2013 – Year in which current mandate will expire: 2017

Biography

Mr. Aleksandër Xhuvani was firstly graduated in Electrical Engineer for Industry, at the Faculty of Engineering of Tirana University (Albania), and then he graduated again as Engineer in Industrial Electronics and DEA (Diplôme d’Etudes Approfondies) in the field of Electrical Genius at ENSEEIHT (Ecole Nationale Supérieure d’Electrotechnique, d’Electronique, d’Informatique et d’Hydraulique de Toulouse) in France. Later on he obtained the scientific degree of “Doctor” from the National Polytechnic Institute of Toulouse and lately he was graduated with a Master in Business Administration from Montesquieu-Bordeaux IV University, in France.

 

Mr. Xhuvani started his scientific career in September 1985 as a researcher at LEEI (Laboratoire d’Electrotechnique et d’Electronique Industrielle) of ENSEEIHT. From November 1989 to January 1992 he assumed the position of Lecturer at the Faculty of Engineering of Tirana University. From January 1992 to January 2008 he was appointed Director for International Relationships at the Polytechnic University of Tirana (UPT) and kept the position of fulltime Professor at the Faculty of Electrical Engineering.

 

Since January 2008, Mr. Aleksandër Xhuvani keeps the position of fulltime Professor at the Department of Computer Sciences, at the Faculty of Information Technology of UPT. He is a Member of the Albanian State Council for Higher Education and Science, a Member of the Albanian Academy of Arts and Sciences and since 1998 he keeps the position of Director of “Institut Français de Gestion de Tirana” , at Polytechnic University of Tirana (UPT).

Julien Roche
Member of the Board
Year of first appointment: 2011 – Year in which current mandate will expire: 2017

Biography
Mr. Julien Roche, a French national, holds a degree in Telecommunication Engineering from ISEP (Institut Supérieur d’Electronique de Paris) in France, with a Master degree in Economic Sciences from Université Multiculturelle Internationale of Roseau, Commonwealth of Dominica. With the Decree of the French Prime Minister Francois Fillon, dated December 21, 1993, he was nominated as a Foreign Trade Advisor of France.

In September 2011, Julien Roche was elected President of the Chamber of Commerce and Industry France-Albania.
In July 2015, Mr Roche was awarded the distinction of “Chevalier de la Légion d’Honneur”.

Currently, General Manager and shareholder of several companies: Green Technologies, Ylliad, Wenerg sh.a., Albitoil, OLIM, «Media 5» and «Helicopters Albania». Chairman of the Supervisory Council of “Bitumen Selenice”, Chairman of the Management Board of IGE Group sh.a.

Frédéric Blanc
Chief Executive Officer
Year of first appointment: 2013 – Year in which current mandate will expire: 2018

Biography
Frédéric Blanc, a French national, is an Economy and Finance graduate of Institut des Etudes Politiques “Sciences Po” in Paris, (France), and he holds a Master Degree in International Business Management (DESS) from University Louis Pasteur in Strasbourg, France.

He has worked in the banking industry for 25 years and has held several managerial positions in France, and the international network in Asia, at the Société Générale Group, one of the largest financial groups in the world, present in 85 countries, with more than 155,000 employees.

Frédéric Blanc began his career in January 1992 in Societe Generale’s Inspection Department. Then has been in charge of many functions of the «Banque de Detail en France” and in Asia, specifically in China from 2007 to 2010 as deputy Director of Retail Division at Societe Generale (China) Ltd, Beijing HQ and in Vietnam from 2011 to July 2013 as Deputy General Manager and SG Group representative at the Board of Directors of SeABank.

In August 2013, he was elected First-Vice President of the Chamber of Commerce and Industry France-Albania.

Since 2014, he was he was nominated as a Foreign Trade Advisor of France and Member of the Board of Directors of the Albanian Association of Banks.

Natasa Mohorcic Zobec
Member of the Audit Committee
Chairperson of the Risk Committee

Year of first appointment: 2016 – Year in which current mandate will expire: 2020

Biography
Natasa Mohorcic Zobec, a Slovenian national, holds a degree in Economic Sciences from the Faculty of Economics, University of Ljubljana (Slovenia) and she is an Authorised Internal Auditor from the Slovenian Institute of Auditors.

Natasa Mohorcic Zobec began her career in 1990 as a consultant in the development of investment approval for legal persons. Together with her colleagues, she developed a system of credit rating companies in SKB Banka. Credit risks and other risks were always a common thread in the development of her career. Credit risk analysis led to closer cooperation with the external auditors and in contact with the audit profession.

In 1995, she took over the management of the internal audit. During this period she also completed graduate studies in the field of internal auditing in the Slovenian Audit Institute.

In 2005, she was promoted to Deputy Director of Finance division at SKB Banka and in 2007 as its Director.

Natasa Mohorcic Zobec is also a lecturer at conferences and seminars in the field of internal auditing and risk management and part of the board of internal auditors of the Bank Association of Slovenia.

Diana Ylli (Golemi)
Member of the Audit Committee

Year of first appointment: 2016 – Year in which current mandate will expire: 2020

Biography
Diana Ylli (Golemi), an Albanian national, holds a degree in Economics from the Faculty of Economics, University of Tirana (Albania), with a post-graduate degree in Informatics and also in Sociology. Since 1997, she is a Certified Chartered Accountant (CCA) from the Institute of Authorized Chartered Auditors of Albania (IEKA) and from 2011 she is Certified Auditor from Society of Certified Accountants and Auditors of Kosovo (SCAAK). She has 30 years of experience in her profession.

DDiana Ylli (Golemi) started her career in 1986 as a programmer at the Economic Department of the Ministry of Light Industry in Tirana (Albania). From July 1993 to November 1997 she was Head of Finance at the Accounting Department of the Share Holding Flour Company in Tirana.

From November 1997 until May 1999, she has worked at “Deloitte & Touche” Audit Company.

In 1999, Diana Ylli (Golemi) was one of the founders of “ILD-99 Audit” Ltd Company, one of the biggest Independent Audit Firms in Albania.

For two consecutive mandates (6 years, from 2006 – 2012), she successfully led the Institute of Authorized Chartered Auditors in Albania as Chairman.

After 17 years of experience in providing high quality services in audit and accounting as the Managing Partner for ILD – 99 Audit, in 2015, she joined Mazars. She is currently an audit partner of Mazars in Albania.

Throughout her professional career, she has provided services in auditing, tax and other advisory services. Her experience covers different industries including: energy and Utilities, technology and telecommunications, construction, manufacturing, distribution, public sector, International Donor’s funded Projects and NGOs.

Diana Ylli is also a certified Audit trainer and IFRS trainer.